Loading...

Hala Bulunamamış 6 Kayıp Hazine

 
Loading...

Cavit Pancar - Hala Bulunamamış 6 Kayıp Hazine

Hala Bulunamamış 6 Kayıp Hazine - Cavit Pancar

Hala Bulunamamış 6 Kayıp Hazine - playertube best videos

playertube best videos - Hala Bulunamamış 6 Kayıp Hazine
Share to your friends - Hala Bulunamamış 6 Kayıp Hazine
  • Views 851,345 times

Cavit Pancar
  • 9 days ago
Vlog Kanalıma Göz Atın: https://www.youtube.com/c/CavitPancarVLOG1
Diğer sosyal medya hesaplarından beni takip edebilisiniz. :)
https://www.instagram.com/cavitpancar/
https://www.facebook.com/PancarTarlasiVideolari/
https://twitter.com/CavitmiPancar


Günümüzde fazla para bankaya yatırılırken yüzyıllar önce toprağa gömülüyordu. Gerçi toprak yüksek faiz vermiyordu ama en azından parayı güvende tutuyordu.
Gömülen tüm bu hazineler günümüzde bir bir oraya çıkarılmakta. Sırf bu iş için çalışan define avcıları, eski haritalardan okuyabildiklerini teknolojik aletler yardımı ile araştırmakta ve kısa yoldan zengin olmaktalar. Yeraltında ki bu hazinelerin bazıları zamanın dini inançları için, bazıları ise servetinin güvende olmasını isteyen insanlar tarafından gömüldü.

Atilla'nın Cenazesi

Tüm Avrupayı titreten, Romayı haraca bağlayan, Papaya diz çöktürten Hun İmparatoru Atilla 453 yılında öldü. Roma elçisi Priscus'un yazdıklarına göre Atilla'nın cenazesi önce altından bir tabuta, ardından gümüş bir tabutun içine ve en sonda bu iki tabut demirden bir tabutun içine konuldu. Sonrasında ise sayısız mücevher ve altınla beraber gömüldü. Cenaze törenine katılanların hepsi mezarın yerinin saklı kalması için Atillanın sadık askerleri tarafından öldürüldü. Bazı tarihçiler Tuna Nehrinin yatağının bir süreliğine değiştirilerek Atillanın cenazesinin nehrin altına gömüldüğünü iddia etmekteler.

Lima Hazinesi

Coğrafi Keşiflerle birlikte Güney Amerikaya yerleşen İspanya İmparatorluğu bölgenin tüm mal varlığını sömürmüştü. 1820 yılında Peruda bulunan Vali yaklaşan isyanı fark edince bölgedeki değerli eşyaları güvende olması için Meksikaya göndermek istedi. Gemiye sığdırılan değerli eşyalar Kaptan William Thompson komutasında yola çıktı.

Piri Reisin Hazinesi

Ünlü Osmanlı Denizcisi Piri reis o dönemde çizdiği haritası ve denizcilik adına yazdığı kitab-ı bahriye ile Osmanlı Denizciliğine bir hazine bırakmıştı. Fakat iddialara göre tüm bunların yanında maddi olarak da gizli bir servete sahipti. 2. Beyazıt zamanında Akdenizde Korsanlık yapan Piri reis ve amcası Kemal reis bir anlaşma ile Osmanlı Donanmasına katıldılar. Bu şartlarda pek çok savaş kazanan Piri reis'in zamanla maddi olarak bir serveti oluştu. Fakat ölümünden sonra bu hazine bulunamadı. Bazı tarihçiler tarafından bu hazinenin uzun yıllar kaldığı ve evi olarak kullandığı Çanakkalede bulunan kilitbahir kalesinde gömülü olduğu iddia ediliyor.

La noystıra Senyora diadota Gemisi

Güney Amerika yerlilerinden yağmalanan hazine ile doldurulan İspanyol gemisi İspanyaya doğru yola çıkmıştı. Fakat aşırı yüklü olan gemi 6 Eylül 1622 günü fırtınaya yakalandı ve içindeki bütün altınlarla beraber florida açıklarında suya gömüldü.

Karasakalın Hazinesi

Tarihteki en bilinen korsanlardan biri olan Kara Sakal uzun yıllar boyunca korsan gemilerinde tayfa olarak çalışmış sonunda ise kaptan olmuştur. Kaptanlığı sadece 2 yıl sürmesine rağmen çok büyük hazineler yağmalamış, servetine servet katmıştır. İngiliz deniz kuvvetleri ile 1718 yılında girdiği savaşta öldürülmüş ama hazinesi ele geçirilememiştir.

Bizansın Kayıp Hazinesi
Halicin dibi gerçekten altınlarla mı dolu, yoksa bu tamamen bir şehir efsanesi mi?
İstanbul tarihinin çok eskiye dayanması ve varoluşundan beri halicin deniz trafiğine ev sahipliği yapması bu iddiayı ortaya getirmekte. Osmanlı döneminde ganimet taşıyan gemilerin ağırlıklarından ötürü halice yanaşırken devrildiği, İstanbul kuşatması sırasında kral justinyenin hazinelerini taşıyan geminin şehirden kaçmak isterken haliçte batırıldığı, kuşatma öncesi İstanbulda bulunan hristiyan halkın altınlarını Osmanlıya kaptırmaktansa haliçe attığı gibi iddialar yüzyıllardır söylenmekte.
Loading...
Loading...